string(62) "Smarty error: unable to read resource: "../../languages/.conf""

AMES moko kitaip


Rugsėjo mėnesį naujus mokslo metus pradeda ir VšĮ „American English School” - seniausia ir didžiausia privati kalbų mokykla Lietuvoje. Kokios naujovės mokinių laukia 2011-2012 mokslo metais? Apie tai kalbamės su AMES Alytaus filialo direktore Irena Mazaliauskaite.

- Sakoma, kad mokslo šaknys karčios, o vaisiai saldūs. Jūs skelbiate, kad AMES moko kitaip. Ar tai reiškia, kad galime tikėtis ne tik saldžių mokslo vaisių, bet ir ne tokių karčių šaknų?

- Mokslo šaknų kartumas yra psichologinė nuostata, naujienų, žinių baimė. Mūsų, kaip ir kitų švietėjų, tikslas - padėti tą baimę įveikti. Galima moksleivį gąsdinti, kad egzaminai yra beveik tas pats, kas Paskutinio teismo diena, bet galima ir teigiamai motyvuoti, parodyti kelius, kaip siekti žinių ir jomis naudotis. AMES renkasi antrąjį variantą. Manome, kad viską reikia daryti tinkamu laiku.

- Vargu ar dabar kam kyla abejonių dėl būtinybės mokėti anglų kalbą. Kada, jūsų manymu, reikia pradėti mokytis, kada yra tas tinkamas laikas?

- Geriausiai į šį klausimą galėtų atsakyti vaiko tėvai. Bėda ta, kad tėvai labiau linkę pasikliauti madomis - jeigu visi moko muzikos, tai ir mes, jeigu visi eina į baseiną ar šokius, tai ir mes. Mažas vaikas yra imlus, nori visko, todėl pirmaklasio dienotvarkė yra kaip ministro - vos spėja mama ar močiutė vežioti iš vieno būrelio į kitą. Ar ne geriau būtų, jei tėvai įsiklausytų į tikruosius vaiko norus, pastebėtų jo gabumus vienai kuriai nors sričiai? Tuomet liktų laiko ir pagrindiniams dalykams: kalboms, istorijai, gamtos pažinimui. Ekspertų teigimu, vaikus galima pradėti mokyti, kai jie sulaukia 4-5 metų. AMES kviečia mokytis anglų kalbos nuo 5 metų.

- Ką jūs siūlote tokio amžiaus vaikams?

- Pirmiausia turiu pasakyti, kad tokio amžiaus vaikus tėvai veda mokytis tik didžiuosiuose miestuose. Alytuje bandėme pernai sudaryti grupelę, bet kol kas tėvų susidomėjimo nesulaukėme. Gal šiemet bus kitaip - mažiesiems esame parengę specialią programą. Norėčiau priminti, kad vaikų mokymas yra ypatingas procesas, labai svarbu, kad dirbtų tinkamai pasirengęs kvalifikuotas specialistas. Tai yra laikas, kai formuojasi tarimo pagrindai. Patiems mokyti tokio amžiaus vaikus siūlyčiau tik tuo atveju, jei neabejojate savo žiniomis.

- Kada alytiškiai pradeda lankyti AMES?

- Paprastai tėvai ieško papildomų pamokų, kai nusivilia mokyklos mokymo rezultatais. Kasmet sudarome po kelias pradinukų grupes. 7-10 metų vaikų žinios nėra vertinamos pažymiais, tėvams būna sunku orientuotis, kokia yra pažanga. Mums taip pat nėra lengva suskirstyti tokius vaikus į grupes, nes tik mokymo procese atsiskleidžia jų pasirengimas ir sugebėjimai. Visgi žinių patikra yra būtina. AMES Alytaus filiale jau ne vienerius metus pradinių klasių mokinukai baigdavo egzaminais. Šiemet turime naujieną - baigusieji pradinį mokymosi etapą laikys ne mūsų mokyklos, bet tarptautinį egzaminą.

- Tai skamba labai grėsmingai. Kam reikalingas pradinukui toks egzaminas?

- Visų pirma, mokymas be žinių patikros yra nevisavertis. Ir vaikas, ir jo tėvai turi teisę į aiškų, objektyvų ir nedviprasmišką atsakymą, ką vaikas išmoko per metus ir kaip jo žinios vertintinos bendrame kontekste. Atsižvelgdami į tai, kad esame atviros sistemos dalis, kad gyvename šiuolaikinėje Europoje be sienų, pasirinkome tarptautinių egzaminų sistemą. AMES yra įgaliotasis Pearson Test of English atstovas. Gal Alytuje ir per mažai informacijos apie tarptautinius egzaminus, gal šiandien dar ir nėra ta diena, kai mokyklos vadovas priimdamas naują mokinį į mokyklą paprašytų objektyvaus užsienio kalbos žinių įvertinimo, bet tėvams, kurie galvoja apie ateitį, pats laikas tuo susirūpinti. Galiausiai, išmokę laikyti egzaminus pradinėje mokykloje, tikrai nepatirtų tokio psichologinio spaudimo kaip dabartiniai abiturientai.

- Garsusis IELTS testas ir kiti tarptautiniai egzaminai yra laikomi Vilniuje. Ar ir dėl jūsų minimo egzamino alytiškiams reikėtų važiuoti su vaikais į sostinę?

- Ne, egzaminai būtų laikomi Alytuje, mūsų mokykloje. Kaip jau minėjau, mums suteikta tokia teisė - džiaugiamės, kad AMES veikla buvo taip gerai įvertinta, jog mūsų dėstytojų kvalifikacija ir pasirengimas leido jiems gauti egzaminatorių pažymėjimus. Egzaminas laikomas Alytuje, o atsakymai siunčiami į Londoną, ten įvertinami ir tuomet atsiunčiamas pažymėjimas.

- Akivaizdu, kad laikant tokį egzaminą patiriamos išlaidos. Kiek tai kainuotų tėvams?

- Visa informacija apie egzaminą ir kainas yra www.ames.lt. Be abejo, egzaminas mokamas. Tik pagalvokite, kiek žmonių dirba dėl to, kad įvertintų, ar pradinukas jau įveikė pirmąjį mokymosi etapą ir yra tinkamai pasirengęs naujam. O kur dar paties testo sukūrimo darbai? Jeigu būtų taip paprasta, tai neabejotume mokyklos pažymiais. Juk ne paslaptis, kad dažnai vaiko žinios sau, o pažymys sau. Turinčiam tarptautinį sertifikatą pradinukui niekas negalėtų pasakyti, kad jis nėra išmokęs to, ką turėtų mokėti.

- Ar tokie egzaminai įtraukti tik į pradinukų mokymo programas?

- AMES moksleiviams numatyti trys PTE egzaminai: po pradinio mokymosi etapo, po vidurinio ir baigus ruoštis brandos egzaminams. Pratęsdama mintį apie objektyvų vertinimą, norėčiau pasakyti, kad daugiausia ginčų kyla vertinant paauglių žinias. Tarptautinis pažymėjimas vėlgi būtų neabejotinas argumentas. Na, o egzaminai dvyliktoje ar vienuoliktoje klasėje jau turėtų aiškią ir apčiuopiamą naudą - kad ir ką bepasirinktumėte studijuoti, B2 lygio anglų kalbos žinios yra būtinos pasiekti. PTE atitinkamo lygio sertifikatą pripažįsta dauguma Europos universitetų, o ir Lietuvoje jau įsigali praktika atleisti nuo anglų kalbos paskaitų studentus, turinčius įrodymą, kad jų žinios yra B2 lygio. Kitaip negu IELTS sertifikatas, kuris galioja tik porą metų, PTE galiojimo laikas yra neribotas. Taigi, kartą jį gavę, turėsite ką pridėti ir prie CV, pradėdami darbinę karjerą tarptautinėje kompanijoje, ir važiuodami į stažuotes ar bent jau parodysite savo vaikams, tuo paskatindami mokytis.

- Ar būtina lankyti AMES, kad galėtum laikyti šį egzaminą?

- Žinoma, kad ne. Svarbu mokėti anglų kalbą tinkamu lygiu. Mūsų mokykla pasirinko tris egzaminus kaip sudedamąją mokymo programos dalį, tačiau PTE egzaminai yra visų įmanomų lygių ir kiekvienas panorėjęs gali įsivertinti savo žinias. Ir ne tik moksleiviai. Egzaminą gali laikyti ir suaugusieji. Manyčiau, labai svarbu yra tai, kad galima laikyti Alytuje. Jau nuo rugsėjo bus galima kreiptis ir konsultuotis dėl šio ir kitų egzaminų laikymo mūsų biure.

- Minėjote, kad studentams reikalingos B2 lygio anglų kalbos žinios. Ką tai reiškia?

- Asmenį, kurio užsienio kalbos žinios yra B2 lygio, įvardyčiau kaip savarankišką kalbos vartotoją. Tiek užtenka, kad galėtumėte laisvai bendrauti. C lygiai yra artėjimas prie sugebėjimo bendrauti užsienio kalba kaip gimtąja. Jeigu grįžtume į pokalbio pradžią, tai pradėję sistemingai ir nuosekliai mokytis nuo penkerių, gimnaziją galėtumėte baigti C1 lygiu - saldūs mokslo vaisiai kristų į delnus. Kuo vėliau susigriebsite, tuo kartesnį periodą teks įveikti. Galima labai daug išmokti ir per metus ar dvejus, bet tokiu atveju reikia daug ko ir atsisakyti. Kažin ar visada tą sugebame ir norime daryti.

Kalbėjosi
Aldona KUDZIENĖ
Skaitykite "Alytaus naujienose"

Ames

Pagrindinis biuras

Naugarduko g. 4/12 
01309 VILNIUS 
Tel. (8~5) 2791011    
Mob. +370 610 30006
El. p. vilnius@ames.lt

Administracijos darbo laikas:
I - V nuo 08:30 - 18:00
VI - VII - nedirbame